Buyer Persona – Czym jest i czemu jej potrzebujesz?

W dzisiejszych czasach, żeby odnieść sukces w biznesie, nie wystarczy jedynie oferować dobrych produktów czy usług. Ważne jest, aby dobrze poznać swoją grupę docelową i dostosować ofertę do jej potrzeb i preferencji. Dlatego tak ważna jest znajomość buyer persony, a ten wpis dostarczy Ci samych konkretnych informacji na jej temat!

Czym jest buyer persona?

Buyer persona to postać, która reprezentuje idealnego klienta dla Twojego biznesu. Jest to osoba, która najczęściej korzysta z Twoich usług lub kupuje Twoje produkty. Buyer persona powinna uwzględniać takie czynniki jak wiek, płeć, wykształcenie, zainteresowania i zwyczaje zakupowe.

Persony nabywców zazwyczaj zawierają takie informacje jak dane demograficzne (np. wiek, płeć, dochód, poziom wykształcenia), stanowisko, obowiązki zawodowe, wyzwania, cele, hobby, zainteresowania i preferowane kanały komunikacji. Często są one tworzone poprzez przeprowadzanie ankiet, wywiadów i grup fokusowych z obecnymi klientami, a także analizowanie danych ze strony internetowej, mediów społecznościowych i innych kanałów marketingowych.

Dlaczego buyer persona jest potrzebna w każdym biznesie (nawet małym)?

Stworzenie buyer persony pomoże Ci zrozumieć potrzeby, wyzwania, motywacje i cele Twojego idealnego klienta. Dzięki temu Twój marketing stanie się bardziej ukierunkowany – wykreujesz bardziej ukierunkowane kampanie marketingowe, które przemawiają bezpośrednio do Twojego idealnego klienta. Dostosowując komunikaty i strategie do ich konkretnych potrzeb i preferencji, możesz zwiększyć prawdopodobieństwo konwersji leadów na klientów!

 

To też bardzo ważny aspekt pod względem skrojenia i  „uszycia” produktu na miarę klienta. Persona pomoże Ci w ulepszeniu rozwoju produktu poprzez dostarczenie wglądu w to, czego chcą i potrzebują Twoi klienci. To z kolei przełoży się na tworzenie produktów i usług, które lepiej spełniają ich potrzeby. Lepiej dopasowany produkt = większa satysfakcja klienta!

Jak zidentyfikować buyer personę?

Identyfikacja buyer persony wymaga czasu i zaangażowania. Najlepszym sposobem na poznanie swojej grupy docelowej jest przeprowadzenie badań rynku i analizy danych demograficznych, ale tak kompleksowe badanie jest często poza zasięgiem małych marek. Małe biznesy również mogą zbierać informacje na temat preferencji i zwyczajów zakupowych klientów, np. poprzez ankiety, rozmowy z klientami czy samodzielne monitorowanie zachowania użytkowników na stronie – możesz to zrobić korzystając z Google Analytics lub narzędzia Hotjar.

Jak korzystać z persony?

Twoja buyer persona jest wartościowa tylko wtedy, gdy wykorzystasz ją do kształtowania strategii i rozwoju marki.

W praktyce, buyer personę wykorzystasz do tworzenia kampanii marketingowych, polepszenia doświadczenia klienta z Twoją marką, zoptymalizowania strony internetowej czy choćby wymyślania contentu, który rezonuje z docelowym klientem!

E-commerce

W przypadku e-commerce, tworzenie buyer persony jest szczególnie ważne, ponieważ w tym modelu biznesowym większość interakcji między firmą a klientem odbywa się online. W e-commerce zidentyfikowanie persony jest więc kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i przewagi konkurencyjnej.

Dzięki właściwie zdefiniowanej buyer personie, możesz stworzyć ofertę, która będzie skierowana do konkretnych segmentów klientów i odpowiadać na ich potrzeby. Na przykład, jeśli Twoją grupą docelową są osoby starsze, to może to oznaczać, że powinieneś skupić się na prostocie i łatwości obsługi strony internetowej lub aplikacji.

Potrzebujesz pomocy z Twoim marketingiem? Załoga Testimo z chęcią pozna Twoje potrzeby!