UX- co to jest User Experience i dlaczego jest ważny

Spotkałeś lub spotkałaś się ze skrótem UX, ale nie wiesz, co oznacza to pojęcie? Chcesz dowiedzieć się czegoś ten temat? Nasz najnowszy artykuł Ci go przybliży. Przeczytaj wpis, a dowiesz się, co to jest User Experience i co sprawia, że to tak istotna kwestia. Poznasz też 5 zasad UX, dzięki którym strony internetowe spełnią oczekiwania wielu klientów.

Co tak właściwie oznacza User Experience

Pojęcie User Experience (doświadczenia użytkownika) ściśle łączy się z projektowaniem produktów lub usług nastawionych na użytkownika. W trakcie realizacji projektu należy wziąć pod uwagę potrzeby klienta – jego przyzwyczajenia, obawy, a zarazem wrażliwość. Zastosowanie zasad UX pozwala nam stworzyć użyteczne, przyjazne, a zarazem intuicyjne dla użytkownika strony internetowe, od dobrze sprzedających sklepów internetowych, przez oblegane media społecznościowe, aż po łatwe w obsłudze bankowe systemy transakcyjne. Dlatego też w UX znaczenie ma każdy, nawet najmniejszy detal. I wszystkie te elementy liczą się w takim samym stopniu. Nawet najlepiej zaprojektowany i zaplanowany interfejs nie spełni swojej funkcji, jeżeli estetyka strony odstraszy użytkownika do tego stopnia, że długo na niej nie zabawi. Tak samo jest w przypadku contentu, wartościowe i zrozumiałe treści mogą zostać pobieżnie przeczytanie przez użytkownika (lub nawet całkowicie pominięte), jeśli architektura informacji jest źle zaplanowana.

Dlaczego UX jest tak ważne?

Doświadczenie interakcji ma ogromną rolę w tworzeniu bazy klientów. Emocje podczas zakupów są jednym z kluczowych elementów, a, niestety, te negatywne bardziej zapadają nam w pamięci od tych pozytywnych. Dlatego tak ważne są wrażenia związane z funkcjonalnością i intuicyjnością strony, złe doświadczenie może doprowadzić do tego, że klient porzuci koszyk lub nie wypełni formularza kontaktowego. Warto tutaj dodać, że strony internetowe stworzone zgodnie z zasadami UX mogą zbudować przywiązanie klienta do marki, a to przekłada się na wygodne zakupy i wyższą sprzedaż.

5 zasad UX, które warto znać

  1. Skup się na konkretnych informacjach.
  2. Wyeliminuj wszystko to, co niepotrzebne – interfejs ma być prosty oraz czytelny.
  3. Unikaj wizualnego chaosu, zamiast tego postaw na jasność i czytelność.
  4. Zadbaj o to, by poruszanie się po stronie było jak najbardziej płynne oraz intuicyjne.
  5. Zainwestuj w dobry content – treści znajdujące się na stronie muszą być dopasowane do grupy docelowej.

Czy Twoja strona jest skuteczna? Audyt UX pozwala to sprawdzić!

Masz już własną stronę internetową i zastanawiasz się, czy jest ona dobrze skonstruowana? Audyt UX pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie. Nasi specjaliści z zakresu User Experience mogą wykonać darmowy audyt Twojej witryny. By zamówić audyt UX, skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że czasami drobne zmiany na stronie, mogą mieć ogromne znaczenie dla klienta.