Facebook po śląsku? Już możecie włączać!

Językoznawcy wciąż spierają się czy śląski jest językiem czy może gwarą. Facebook nie czekał na ich decyzję i dał możliwość włączenia na portalu języka śląskiego. Od dzisiaj zamiast „lubię to” możemy klikać na przycisk „przaja tymu”. Wszystko dzięki zaangażowaniu śląskich użytkowników tego portalu.

Facebook reaguje na prośby użytkowników

Facebook zmianą zareagował na wniosek miłośników śląskiej godki, którzy coraz głośniej mówili o tym, że skoro portal daje tyle możliwości językowych, to powinien wprowadzić również język śląski. Dzięki ich zaangażowaniu możemy teraz klikać przycisk „miyłuja” czy „podej dalij”, ponieważ to nie pracownicy Facebooka tłumaczyli wszystko na język śląski, ale właśnie internauci. Facebook natomiast udostępnił im do tego narzędzie, dzięki czemu każdy hanys mógł mieć swój wkład w tłumaczenie.

Facebook śląski

Jak zmienić język w ustawieniach?

Jeżeli chcecie, żeby Wasz Facebook do Was godoł, a nie mówił, musicie wejść w ustawienia. Po lewej stronie otworzy nam się menu, gdzie będziemy mogli wybrać opcję „język”. Przy pytaniu o to, jaki język chcesz używać na Facebooku musimy kliknąć w ikonę „edytuj”. Następnie rozklikajmy listę z dostępnymi językami, na której znajdziemy pozycję „ślonsko godka”. Następnie pojawi nam się kolejne okienko, w jakim języku mają się pojawiać informacje w przypadku braku tłumaczenia na wybrany język. Domyślnie ustawiony jest tam język angielski, dlatego warto go zmienić na język polski.

Na koniec dajemy tylko zapisz i możemy już się cieszyć ze ślonskiej godki. Niestety, opcja ta nie jest jeszcze dostępna w aplikacji mobilnej Facebooka, choć to zapewne kwestia czasu, aż wejdzie nowa aktualizacja.

I co? Zmieniacie język polski na ślonskom godke?