Geolokalizacja w wyszukiwarkach
Od kilkunastu lat świat przeżywa prawdziwą rewolucję informatyczną. Jeszcze niedawno nie do pomyślenia była sytuacja, w której właściwie z każdego miejsca, za pomocą małego urządzenia można dotrzeć do praktycznie nieograniczonych zasobów wiedzy. Dziś pozwala nam na to Internet oraz coraz szybszy rozwój technologii urządzeń mobilnych. Z chęcią korzystamy z takich udogodnień. Według danych z 2012r. z Internetu korzystało 25 mln Polaków,
To, co kiedyś kosztowało nas wiele wysiłku i czasu, jak na przykład poszukiwanie nawet podstawowych, nie mówiąc już specjalistycznych, informacji o jakimś zjawisku, dziś przebiega w ułamkach sekundy. Nie musimy wyszukiwać książek na półkach w bibliotece, a potem żmudnie przeglądać stron w poszukiwaniu konkretnej informacji. Internet bardzo ułatwia nasze życie. Ale czym byłby Internet bez wyszukiwarek? Właśnie wyszukiwarki powodują, że w tak łatwo i szybko znajdujemy to, czego akurat nam potrzeba. Gdyby nie pomysł utworzenia wyszukiwarek musielibyśmy zapamiętywać lub notować setki adresów konkretnych stron internetowych, a gdybyśmy jakiejś nie znali to niezbędna byłaby pomoc drugiej osoby.
Wyszukiwarka Google
Na szczęście jednak aktualnie funkcjonuje wiele wyszukiwarek. Najpopularniejsza z nich, czyli wyszukiwarka Google powstała w 1998 roku. Obecnie zajmuje ok. 96% rynku wyszukiwarek. Dlaczego właśnie Google? Odpowiedź jest dość prosta, choć do takiego osiągnięcia prowadzi skomplikowana droga. Google odniosło tak spektakularny sukces, ponieważ potrafiło i nadal potrafi dać ludziom najbardziej trafne wyniki w najszybszym czasie. A przy okazji kierujący firmą Google nie spoczęli na laurach a cały czas rozwijają i doskonalą swoją wyszukiwarkę. Google oferuje nam nie tylko odnalezienie strony internetowej, daje nam tez możliwość znalezienia grafik powiązanych z zapytaniem, filmów, czy miejsca na mapie, gdzie znajduje się na przykład szukana przez nas instytucja.
Dodatkowo Google wykorzystuje geolokalizację IP, więc wyniki, które nam przedstawia są spersonalizowane specjalnie dla nas. Komuś, kto znajduje się w innym miejscu w odpowiedzi na to samo zapytanie może przedstawić inne wyniki.
Ktoś na pewno zapyta, jak to możliwe? Skąd wyszukiwarka „wie”, jakie strony wyświetlić na dane zapytanie? Otóż każda wyszukiwarka posiada roboty, które potocznie mówiąc wędrują po stronach i indeksują zawartą na nich treść. Wyszukiwarka gromadzi więc niesamowite ilości danych, dzięki którym może jak najlepiej dopasować odpowiedzi do pytania. Nikt dokładnie nie wie ile jest robotów, które są wysyłane na strony internetowe oraz na podstawie jakich czynników indeksują dane treści. Takich czynników obecnie wyróżniono ponad 200, ale nie wiadomo, czy wszystkie są trafne oraz jak wiele jest innych, jeszcze niezdefiniowanych.
Można śmiało stwierdzić, że wyszukiwarka jest niezbędna dla wielu ludzi. Nie tylko przy poszukiwaniu ciekawostek, czy informacji o np. restauracjach, czy zabytkach, ale również dla wielu to narzędzie pracy. Pewne jest, że odkrycie Internetu a później wyszukiwarek przyczyniło się do zdecydowanego ułatwienia życia.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!